Ste vedeli, da je dojenje okolju prijazno?

Ste vedeli, da je dojenje okolju prijazno?

Tako je. Dojenje je koristno za otroka, mamico in naravno okolje.

Materino mleko je popolna hrana za dojenčke, ki prinaša številne koristi tako za zdravje mamice kot tudi za dojenčkovo zdravje. Ko govorimo o dojenju se pogosto osredotočamo le na individualne zdravstvene koristi, pozabljamo pa, da gre za okolju prijazen proces, ki prinaša koristi vsem nam. Kako?

Zdravje našega planeta je pomembno za vso človeštvo, predvsem za prihodnje generacije. Svetovna zveza za dojenje (angl. World Alliance for Breastfeeding Action ali krajše WABA) že vrsto let poudarja pomen, ki ga ima dojenje pri ohranjanju okolja.

Materino mleko ni le dragoceni vir dojenčkove prehrane, temveč je pomembno tudi z vidika ohranjanja okolja.
Naša odgovornost je, da ogljični odtis in druge obremenitve okolja zmanjšamo, kolikor le zmoremo. V nadaljevanju izveste, zakaj je materino mleko okolju prijazno in kako z dojenjem varujemo naš planet.

Če si želimo, da bi bilo življenje naših otrok kvalitetno tudi v prihodnosti, nikakor ne smemo pozabiti na dolgoročno skrb za naše naravno okolje.

Proizvodnja nadomestkov materinega mleka


Pridobivanje živalskega mleka ali surovin za izdelavo različnih mlečnih nadomestkov se izvaja s pomočjo številnih procesov, ki puščajo svoj ogljični odtis.

Proizvodnja prilagojenega mleka je problematična zaradi onesnaževanja vode, zraka in zemlje, pri tem pa se izkoriščajo živali in neživi viri. Za proizvodnjo je namreč potrebno imeti živali ali rastline, vodo, energijo, obdelovalne površine za pašnike ali pridelovanje živalske hrane oziroma predelave v končni izdelek. Pri proizvodnji različnih otroških formul nastajajo različni odpadki in toksini, prav tako je za vsak izdelek potreben prevoz, sestavine in embalaža.

Materino mleko ne zahteva nobenih dodatnih virov, razen časa, namenjenega dojenju in mamičine prehrane.

Z dojenjem torej varujemo naravne vire. Dejstvo je, da manjši odstotek žensk ne more dojiti, majhen odstotek dojenčkov pa ne more biti dojenih. Velika večina mamic, ki imajo pri dojenju dobro podporo svojega okolja in so o dojenju dobro informirane, se odloči, da bo svojega otroka dojila.
Neutemeljena oziroma pretirana raba mlečnih nadomestkov je tako v nasprotju z načeli ohranjanja našega naravnega okolja.

Trženje neprimerne prehrane za dojenčke in malčke

Z množičnim razvojem prehranskih dodatkov za dojenčke se je pojavila tudi cela vrsta nepravilnih podatkov. Zavajanje mladih staršev je v nekem obdobju prišlo celo tako daleč, da je med njimi obstajalo splošno prepričanje o tem, da je umetno hranjenje novorojenčka bolj zdravo od materinega mleka.

V času industrijske revolucije so ženske dojile veliko manj, saj so se v tistem obdobju pojavile mnoge informacije, raziskave, priporočila in formule za dojenčke, ki so znatno zmanjšale stopnjo dojenja. Umetno hranjenje je doseglo svoj vrh. Danes vemo, da ima dojenje mnoge prednosti, priča pa smo bili tudi uvedbi številnih uredb in zakonov, ki regulirajo oglaševanje mlečnih formul.

Svetovna zdravstvena organizacija (angl. World Health Organization ali krajše WHO) na sporne prakse pri oglaševanju in proizvodnji mlečnih formul opozarja že vrsto let.

Svetovna zdravstvena organizacija poudarja, da je na trgu še vedno dostopno veliko izdelkov, ki ne vsebujejo hranil, ki jih naši najmlajši potrebujejo. Z željo po dobičku se mlade starše pogosto spodbuja k nadomestitvi dojenja s prehranskimi dodatki, tudi, kadar to ni potrebno.

Prepričajte se, da so izdelki, ki jih vključujete v otrokovo dieto, zdravi in da vsebujejo primerna hranila.

Na srečo imamo dandanes, zaradi dostopnosti svetovnega spleta, na voljo več informacij, kot so jih mladi starši imeli nekoč. Z nekaj minutami brskanja po spletu lahko preprosto preverimo izdelek, ki ga želimo vključiti v prehrano naših najmlajših.

Pozitiven vpliv na zdravje planeta, mamic in dojenčkov

Seveda pa ima dojenje zraven okoljskih koristi tudi številne koristi za materino in dojenčkovo zdravje. Materino mleko je idealen vir hrane za dojenčke, saj jim nudi vse hranljive snovi ki jih potrebujejo za normalen in zdrav razvoj. Hkrati vsebuje tudi protitelesa, ki naše najmlajše ščitijo pred pogostimi otroškimi bolezni (diareja, pljučnica itd.), znižuje tveganja za bolezni dihal, vnetja srednjega ušesa, preprečuje karies in še bi lahko naštevali.
Gre za hrano, ki je varna in enostavna za uporabo, hkrati pa tudi ekonomsko dostopna. Prav tako pa se s pomočjo telesnega stika razvija vez med dojenčkom in mamico, otrok pa dobi občutek varnosti in zaupanja, ki mu strokovnjaki pripisujejo številne psihične in razvojne prednosti.

Dojenje ima koristi za zdravje mamic, dojenčkov in našega planeta.

Dojenje pri mamicah znižuje tveganje raka na prsih in jajčnikih ter znižuje tveganja, povezana s povišanim krvnim tlakom. Prav tako, v primeru, da si ženska želi dojiti in dojenje steče brez težav, to pozitivno vpliva na njeno duševno zdravje.

Ste v veselem pričakovanju? Že imate svojo blazino za dojenje?

Blazino za dojenje vam bo prišla prav že preden začnete dojiti. Z njo si namreč lahko pomagate do večjega udobja pri počitku z velikim nosečniškim trebuščkom.

Blazine za dojenje najdete tudi v prodajalnah Baby Centra. Preverite našo ponudbo tukaj.


Ne pozabite, da naši otroci opazijo več, kot si mislimo. Z odgovornim ravnanjem do okolja lahko poskrbimo, da se bodo odgovornosti naučili tudi naši najmlajši. Konec koncev si želimo vzgojiti družbeno odgovorne posameznike, ki bodo lepo skrbeli za svoje okolje.