To je hrana, ki se je moramo med nosečnostjo izogibati

To je hrana, ki se je moramo med nosečnostjo izogibati

Preverite, česa nosečke ne smejo jesti.


Nosečnice morajo biti bolj kot kdorkoli drug previdne pri svoji prehrani. Ko jemo za dva, je pač treba poskrbeti, da si privoščimo tisto, kar je najboljše za nas in za bitjece, ki počasi raste pod našim srcem.
Večina hrane je sicer popolnoma varna tudi za nosečnice, nekaterim vrstam hrane pa se je v obdobju nosečnosti treba popolnoma odpovedati ali pa jih močno omejiti. Neupoštevanje mnenja in nasvetov strokovnjakov ni nevarno samo za bodočo mamico, ogrozi lahko namreč tudi njenega dojenčka. Preverite, katere hrane bi se morale bodoče mamice v času veselega pričakovanja izogibati.

Ali lahko v nosečnosti jem ribe?

Seveda, vendar z nekaj omejitvami in pravili. Vsekakor bi se morale nosečnice izogibati rib, z visoko vsebnostjo živega srebra. Gre namreč za zelo strupen element, ki je v večjih količinah uničujoč za imunski sistem, živčni sistem in ledvice. Pri otrocih lahko že zelo majhna količina povzroči resne razvojne težave. Nekatere ribe z visoko vsebnostjo živega srebra so na primer morski pes, mečarica, tuna itd.

Prav tako se je potrebno izogibati surovih rib, kar se za marsikatero bodočo mamico sliši povsem enostavno, ljubiteljice sušija pa zagotovo niso niti malo navdušene. Surove ribe, še posebej školjke, lahko povzročijo virusne, bakterijske ali parazitske okužbe. Nekatere okužbe imajo kratkotrajne posledice, druge pa so lahko za vašega dojenčka usodno nevarne.

Zelenjava in sadeži, ki jih v času nosečnosti uživate, morajo biti ustrezno pripravljeni (oprani ali olupljeni). Površina neopranega ali neolupljenega sadja in zelenjave je lahko okužena z več baterijami in paraziti, ki ogrožajo dojenčkovo zdravje in razvoj.

Kaj pa meso in jajca?

Pozorne bodite le na to, da je meso, ki ga uživate dobro prekuhano ali prepečeno – oziroma da ni surovo. Surovo meso poveča tveganje za okužbo z bakterijami ali paraziti, kot so na primer E.coli, listerija ali salmonela. Mesni izdelki, na primer paštete, burgerji ali mleto meso (biftek), ki so surovi ali delno surovi, so za nosečnice vsekakor neprimerni. Prepričajte se, da je meso, ki ga uživate ustrezno pripravljeno.

Enako velja za jajca – prepričajte se, da hrana, ki jo zaužijete, ne vsebuje surovih jajc. Nekaj previdnosti pri rahlo umešanih jajcih, domači majonezi, solatnih prelivih, domačem sladoledu ali drugih obrokih, ki bi utegnili vsebovati surova jajca, vsekakor ni odveč.

Tudi steak ali burger naj bo v času nosečnosti »well done« oziroma dobro prepečen.

Pravzaprav je pomembno, da se izogibate vseh izdelkov, pri katerih obstaja tveganje za bakterijsko kontaminacijo (E.coli, salmonela itd.). Infekcije so za dojenčka lahko življenjsko nevarne.

Kofein in alkohol

Medtem, ko je za nosečnice priporočena močna omejitev dnevnega vnosa kofeina, je vnos alkohola popolnoma odsvetovan. Pitje alkohola, tako kot uživanje tobačnih izdelkov, resno ogroža življenje in zdravje vašega otroka. Tudi majhne količine lahko negativno vplivajo na razvoj njegovih možganov.
Skodelica kave je za marsikatero bodočo mamico jutranja rutina, ki jo je spremljala dolga leta. Kljub temu, da kofein med nosečnostjo ni popolnoma prepovedan, je njegovo uživanje treba močno omejiti. Nosečkam se običajno priporoča, da omejijo vnos dnevnega kofeina na manj kot 200 mg (ACOG).

Uživanje kofeina med nosečnostjo je odsvetovano. Če vseeno hrepenite po okusu kave, predlagamo, da preizkusite brezkofeinsko. Vendar pozor! Tudi brezkofeinska kava običajno vsebuje določen (v primerjavi z navadno kavo sicer zelo majhen) delež kofeina.

Procesirana hitra hrana

Optimalna prehrana v času nosečnosti je sestavljena predvsem iz polnovrednih živil z veliko hranilnimi snovmi, ki ustrezajo potrebam nosečke in njenega dojenčka. Povečana telesna teža je za nosečnost potrebna, vendar dolgotrajno in ekscesno povečanje telesne teže lahko pri mamici povzroča veliko zdravstvenih težav. Priporočeno je, da se izogibate hitre in visoko procesirane hrane, ki vsebuje malo hranilnih snovi ter veliko kalorij, sladkorja in nezdravih maščob.

Zdrava in uravnotežena prehrana ter polnovredna živila so v času nosečnosti še posebej pomembna.

Jem za dva. Ali to pomeni, da lahko za 100 % povečam svoj kalorični vnos?

V prvem trimesečju lahko jeste tako, kot ste jedle pred nosečnostjo, v drugem povečate vnos kalorij za približno 350 na dan, v tretjem trimesečju pa za približno 450 kalorij.

Držite se obrokov in prigrizkov, polnih beljakovin, zelenjave in sadja, zdravih maščob in ogljikovih hidratov, bogatih z vlakninami, kot so polnozrnate žitarice, fižol in škrobna zelenjava. Brez skrbi, obstaja veliko načinov, kako zdravo prehrano vključiti v svoje obroke, brez da bi pri tem žrtvovali polnost okusa.

Drage nosečke, ali že imate vse, kar potrebujete ob prihodu vašega novega družinskega člana?