Varno spanje: vse kar morate vedeti starši

Varno spanje: vse kar morate vedeti starši

Varno spalno okolje za dojenčka je ena od prvih stvari, za katero morate poskrbeti kot novopečeni starš. Spodaj so navedeni napotki, ki lahko zagotovijo varnejše pogoje za spanje:

Trdno, ravno in prilegajoče se

Če otrok zaspi v avtosedežu, pokončnem vozičku, nosilki za dojenčke, otroškem sedežu ali gugalnici, ga prestavite na varno, ravno in trdno ležišče.

Trdna površina je trša površina. Pozabite na spominsko peno, ki jo odrasli uporabljamo zaradi udobja. Telesa dojenčkov se razlikujejo od teles odraslih. Dojenčki imajo skoraj 300 kosti, odrasli pa 206. Otrokove kosti in hrbtenica so mehkejše kot pri odraslih, zato je pomembno, da uporabljate trdno površino, ki ne le podpira razvoj skeleta, temveč poskrbi tudi za njihovo varnost. Vzmetnica mora biti trda.  

Poskrbite tudi, da se rjuha prilega otroški posteljici ali zibki, in da je izdelana za določen model. Neprilegajoča se rjuha lahko predstavlja nevarnost za vašega malčka.


Delite sobo, ne posteljo


Ameriška akademija za pediatrijo priporoča, da dojenček v prvih 6 mesecih spi v isti sobi blizu vaše postelje v ločenem prostoru za spanje. Tako se lahko tveganje za sindrom nenadne smrti dojenčkov (SNDS) zmanjša za kar 50 %, obenem pa si boste lahko olajšali življenje, če boste imeli otroka v bližini za hranjenje in previjanje.


Prazno ležišče

Čeprav je morda videti čudno ali neudobno, da vaš dojenček spi v svoji posteljici brez odej ali igrač, je za varen spanec nujno, da je njegov prostor za spanje prazen. To pomeni nobenih odej, plišastih živali ali blazin.  Vse te stvari lahko potencialno povzročijo visoko temperaturo in zadušitev.

Za udobnejši spanec zavijte svojega malčka v štručko. Ko se otrok začne obračati, prenehajte z zavijanjem in uporabite primerno spalno vrečo ali odejo. Praviloma naj bi bil dojenček oblečen za eno plast oblačil več kot vi.

Nazaj k spancu

Preverite, da je ležišče trdno, ravno in prilegajoče se. Preverite, da delite sobo, ne ležišča. Preverite, da je ležišče prazno. Na koncu poskrbite, da otroka v posteljico vedno položite na hrbet. Študije so pokazale, da dojenčki, ki spijo na hrbtu, veliko redkeje umrejo zaradi SNDS-ja kot dojenčki, ki spijo na trebuhu ali na boku. 

Dojenčki se začnejo obračati pri približno 3-4 mesecih. Pred dremežem ali spanjem otroka še naprej polagajte na hrbet. Ko se obrne na bok ali trebuh, ga lahko pustimo v tem položaju, če se že zna prevaliti s trebuha na hrbet in nazaj na trebuh. To je razlog, zakaj je spanje na trebuhu čez dan tako pomembno,  saj otroku pomaga krepiti mišice vratu, prsnega koša, rok in ramen.



Ne prevroče, ne prehladno

Za varen spanec je pomembno, da je otroška soba hladna in varna hkrati. Temperaturo poskusite ohraniti med 20 in 21 stopinjama Celzija. Raziskave so pokazale, da lahko prevroča soba poveča nevarnost sindroma SNDS. Če ste v dvomih, je bolje imeti hladnejši zrak. 

Kadar se odločate, kako ustvariti najbolj udobno in varno okolje za spanje, ne pozabite na omenjene smernice. Zmogli boste! Zdaj lahko brez skrbi uživate v času dremeža in spanja.