Zakaj je dojenje tako pomembno?

Zakaj je dojenje tako pomembno?


Z dojenjem prejme otrok vse, kar potrebuje v prvih šestih mesecih življenja, za svojo rast in razvoj. Imunske in zaščitne snovi v materinem mleku ga varujejo pred številnimi boleznimi, znižujejo tveganje za nastanek alergij, dojeni otroci imajo redkeje prekomerno telesno težo. Materino mleko ima spremenljiv vonj in okus, glede na to kar mati uživa in otroci so od vsega začetka navajeni na okus družinske hrane.

Priporoča se izključno dojenje do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti, ob ustrezni dopolnilni prehrani pa nato še do drugega leta starosti, če mati in otrok želita, pa še dlje. Resničnost in veljavnost priporočila potrjujejo številne in vedno nove znanstvene raziskave.

Izrednega pomena je prvo dojenje, ker mleko - kolostrum zaščiti otrokovo črevesje. V prispodobi deluje tako, kot da bi njegovo črevesje premazali s čopičem. Na tak način zaščiti otrokove črevesne celice in ugodno vpliva na razvoj in delovanje črevesja.

Doječe matere imajo ogromno prednosti. Manj obolevajo zaradi bolezni, kot sta rak dojk in jajčnikov, manj je osteoporoze in presnovnih bolezni sodobnega časa, npr. sladkorna bolezen tipa 2.

Materino mleko nič ne stane. Družina, kjer je otrok izključno dojen, nima stroškov z mlečnimi formulami, ne s stekleničkami, cuclji in to predstavlja prednost tudi za okolje. Mnogokrat govorimo, o skrbi za naravo, a ob proizvodnji mlečnih formul se porabljata voda in energija, onesnažujeta zrak in voda, proizvaja plastika, silikon … Premalokrat  pomislimo na  pozitiven vpliv dojenja pri varovanju okolja.

O načinu hranjenja svojega otroka začnite razmišljati pred porodom. Najbolj idealno bi bilo takrat, ko izveste, da ste noseči. Dobro je narediti načrt. Predvsem o tem, kako ravnati v primeru, če se z dojenjem ne izide tako kot ste predvidevali. Zelo malo otrok je, ki po porodu takoj pričnejo sesati, sesajo, se najedo in siti spijo tri ure. Potrebno se je pripraviti na veliko časa, truda, potrpljenja, opazovanja svojega otroka ter prilagajanja njegovim potrebam.

Z dojenjem pričnite čim prej po porodu. Takoj, ko sta še v kožnem stiku. Običajno v prvi uri po porodu uspe to večini otrok, če ne, prosite za pomoč.

V prvih dneh življenja lahko imajo novorojenčki zelo različen ritem sesanja. Nekateri sesajo pogosto, krajši čas, drugi lahko sesajo celo ure dolgo in nato več časa prespijo. Tak ritem je povsem naraven. Pomembno je, da ste z otrokom ves čas skupaj in ga pristavite k prsim, takrat, ko želi. Najbolj enostavno je kadar je z vami v vaši postelji.
Zelo pomembno je, da novorojenček ni dojen po časovni shemi ampak glede na svoje potrebe. V prvih dneh po porodu je običajno, da se doji od 8 do 12 krat znotraj 24 ur, dolžina podoja ni vedno enaka. In običajno je tudi, da ima »dojenje v skupku«, kar pomeni, da se doji večkrat zapovrstjo s krajšimi časovnimi presledki.

Pogosta skrb je, kako vedeti, da otrok dovolj popije pri prsih. To lahko ugotovite z opazovanjem njegovih izločkov. Dojeni otroci približno trikrat dnevno odvajajo blato, (lahko tudi manjkrat) pri vsakem previjanju imajo mokro pleničko.

In kar je najpomembnejše, bodite sproščeni, prepustite se otroku in poiščite pomoč, ko jo potrebujete.

Cvetka Skale
dipl. m.s., univ.dipl.org., IBCLC

Predsednica Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije, članica Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja pri Unicefu Slovenija in mednarodno pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC)